Veliki je broj pacijenata radi straha izbjegava i jednostavne stomatološke zahvate. Strah,neudoban položaj na stomatološkom stolcu,neugodni zvukovi, strah od uboda igle za lokalnu anesteziju, dugotrajni zahvati...sve su to čimbenici koji stvaraju uznemirenost, stres i nelagodu. Zato svjesna sedacija postaje sve traženija jer omogućava pacijentu da stomatološki zahvat podnese lakše i ugodnije, a istovremeno olakšava posao stomatologu. Ona je predviđena za veće i teže zahvate u usnoj šupljini koji traju duže od 20 minuta ili za manje zahvate kod pacijenata koji pokazuju izraziti strah.
Sedacijska stomatologija se često poistovjećuje s općom anestezijom.
Razlika je u tome što pacijent ne spava već je budan tijekom cijelog zahvata.
Riječ je o umjerenoj sedaciji koja se postiže lijekovima i to uzetim na usta, intravenozno ili intramuskularno da bi smirila i relaksirala pacijenta prije i tijekom stomatološke intervencije.
Predhodno je potrebno obaviti detaljan internistički pregled.
Pacijent je svjestan tijekom cijelog tretmana, može verbalno komunicirati sa stomatologom, ali je relaksiran i oslobođen straha od zubara, smanjena mu je osjetljivost na zvukove i mirise. Nakon zahvata pacijent može biti pospan i imat će utisak da je postupak kraće trajao.