Zubni karijes započinje već u ranoj životnoj dobi. Nesanirani karijes uzrokovat će ozbiljne posljedice koje će se odraziti i na trajne zube. Kariozne lezije zbrinjavamo slijedeći pravilo o postupnom i blagom pristupu djetetu.
Posebnu pažnju pridajemo sprječavanju nastanka karijesa kod djece. Zdravstvenim odgajanjem malih pacijenata i njihovih roditelja ukazujemo na važnost pravilne higijene zuba, pravilne prehrane, na važnost očuvanja mliječnih zuba, na loš utjecaj nepodesnih navika djeteta, na rano otkrivanje ortodontskih anomalija.
Karijes je najraširenija bolest čovječanstva, a kako ga uzrokuje više čimbenika otežano je provođenje preventivnih mjera. Najpoznatija preventivna metoda je fluoridacija zuba koja se može provoditi sistemski (tabletama ili vodom) i lokalno (zubnim pastama, otopinama, gelovima, žvakaćim gumama). Fluoridacijom zubi postaju otporniji na karijes, a početne kariozne lezije se mogu remineralizirati. Dugo vremena inzistiralo se na sistemskoj fluoridaciji, ali ubrzo su se javile prve sumnje pojavom dentalne fluoroze (promjene na caklini zuba u vidu bijelih mrlja) uslijed previsoke doze fluora u krvi.
U tim zonama caklina je lošije mineralizirana i porozna. Sistemsko uzimanje fluora teško je imati pod kontrolom budući da se fluor unosi vodom, hranom, tabletama, gutanjem zubnih pasti obogaćenih fluorom. Fluor iz krvotoka se jednakom učestalošću taloži u zubima i našim kostima. Zato danas inzistiramo na lokalnoj fluoridaciji kada je rizik od dentalne floroze isključen.
Inače više informacija o izboru zubne paste i četkice za vaše dijete naći ćete na linkovima za:
Elmex,Curaprox i Sunstargum